Leg fixation for ATX
This upgraded add-on module from ATX for abdominal muscle strengthening. This adapter is designed to easily attach to a regular training bench, giving you the ability to target abdominal muscle strengthening in the form of sit-ups. The attachment is equipped with high quality polyurethane rollers to combat uncomfortable blisters. Thanks to this attachment, the weight bench becomes a multi-purpose tool for comprehensive strengthening of the muscles of the whole body. Enjoy a comfortable and effective abdominal muscle workout with the ATX® AB-Option!
Easy connection to ATX workout benches:
- ATX-MBX-520-II
- ATX-MBX-650-II
- ATX-MBX-660-II
- ATX-MBX-750-II
| Color | Černá - chrom |
|---|---|
| Material | Steel |
| Standard | EN 20957 - H |
| Height | 31 cm |
| Weight | 4,8 kg |
| Width | 48 cm |
| Length | 63 cm |
| Weight Capacity | 150 kg |









